Veľkú dôveru dostal od vedenia klubu tréner Jozef Mores, ktorý sa na konci zimnej prípravy ujal mužstva po Jaroslavovi Kentošovi. Predtým koordinátor mládeže v ŽP Šport, majúci ako 42-ročný už značné skúsenosti, sa práce chopil zodpovedne a so svojim realizačným tímom sa snaží nielen oživiť hru mužstva, ale hlavne čo najlepšie zvládnuť jar a čo najskôr zabezpečiť čo najskôr zabezpečiť pre klub záchranu. Uvedomuje si, čo je momentálne pre klub z Horehronia najdôležitejšie – sú to výsledky, s ktorými zatiaľ nepanuje úplná spokojnosť. S trénerom Moresom sme sa aj na túto tému porozprávali.

V sobotu sme odohrali derby zápas s Duklou, ktorý mal svoju dôležitosť. Výhrou nad Banskou Bystricou by sa totiž urobil rázny krok k záchrane mužstva. Aká bola príprava na zápas a ako hodnotíte priebeh duelu, v ktorom sme boli herne lepší, viedli sme a o víťazstvo sme prišli po penalte v poslednej minúte?

„Príprava na zápas sa začala ihneď po Trenčíne. Dôležitosť stretnutia sme si uvedomovali, ale nechceli sme to zbytočne dramatizovať a dostávať mužstvo pod tlak. Plán na zápas vychádzal z rozostavenia 4-4-2. Bezpodmienečne sme chceli hrať na dvoch hrotových útočníkov, útoky viesť hlavne po krajoch, do zakončenia sa mali zapájať minimálne štyria hráči. Defenzívna činnosť mala začínať už na súperovej polovici, hlavne v strede ihriska a v obrane mali byť hráči kompaktní, prehusťovať a vyvíjať tlak na loptu v ťažisku hry. Veľkú vážnosť sme prikladali štandardným situáciám, dosť sme sa im v tréningovom procese venovali. To bol plán. V samotnom zápase sa nám slušne darilo otváranie hry, aj sme sa snažili viesť útoky krajmi, ale boli sme nedôrazní, neefektívni a do zakončenia sme išli s malým počtom hráčov. Absentoval dôraz a efektivita vo finálnej fáze. Obrana aj so stredovými hráčmi pracovali zodpovedne, napriek tomu, že si Dukla vypracovala v prvom polčase veľkú šancu, ale brankár Penksa to našťastie vyriešil. Žiaľ, jednu veľkú taktickú chybu v defenzíve sme pred koncom urobili, keď naši stopéri neboli vo svojich priestoroch, boli rozhádzaní, dovolili sme súperovi odcentrovať a nasledovala penalta proti nám. Málo dôrazní sme boli aj pri štandardných situáciách, aj keď sme sa im v týždni venovali, chceli sme z nich vyťažiť viac, žiaľ nevyšlo to. Mužstvo sa snažilo, chceli vyhrať ten zápas, to chlapcom nemožno uprieť, ale potrebujeme ešte viac zvýšiť obrátky, byť dôraznejší, stupňovať tlak na loptu a súpera, efektívnejší a odvážnejší v koncovke, v defenzíve ešte kompaktnejší a koncentrovaní až do konca zápasu. K tomu, aby sme vyhrali zápas potrebujeme zvýšiť počet nadpriemerných výkonov. V zápase s Duklou ich bolo 5-6 a potrebujeme minimálne 7-8 nadpriemerných výkonov.

Vidiac opakované zábery inkriminovaného momentu, myslíte, že penalta bola odpískaná správne? Ste za to, aby rozhodca odpískal v takejto fáze zápasu a v takom dôležitom zápase takúto penaltu, ktorá už na prvý pohľad presvedčivá nebola?


„Myslím si, že v takom zápase, za takého stavu, pred koncom zápasu to musí byť jasná, neodškriepiteľná penalta. A o tejto tak tvrdiť určite nemôžeme a silne pochybujem, že by bola niekde inde zapískaná! Sme sklamaní a nahnevaní, pretože to už je druhá penalta na jar odpískaná proti nám, ktorá veľmi ovplyvnila priebeh hry a bodový zisk.“
Mužstvo ste prebrali v zimnej prestávke po Jaroslavovi Kentošovi. Ako zatiaľ hodnotíte svoju prácu s ním, na čom bolo treba popracovať a z čoho naopak ste boli prekvapení?

„Jaro Kentoš je môj veľmi blízky, osobný priateľ, vynikajúci tréner, ktorý dostal mužstvo do najvyššej súťaže, fantastický človek a situácia, ktorá vznikla sa ma osobne veľmi dotkla a nie som s ňou vnútorne vysporiadaný. On bol ten, ktorý ma do Podbrezovej dostal, pomáhal nám pri mládeži, od neho sme sa učili, mal som možnosť sa zúčastňovať tréningového procesu pri mužoch, spolu sme riešili sústredenia v rakúskom Obertraune, súperov ako Dynamo Moskva, Zestafoni, Kutaisi, atď., všetko mužstvá, ktoré hrajú v európskych súťažiach. Pracujeme každý deň, situácie sú rôzne, či vzťahové, či futbalové, na tomto sa nič nemení a neprekvapilo ma nič, len to, že je to úplne iná práca, ako s mládežou, v inom zmysle omnoho, omnoho náročnejšie, hlavne po psychickej stránke.“

Máte okolo seba početný realizačný tím. Ako hodnotíte vašu kooperáciu, ako máte podelené úlohy s Branislavom Benkom, Máriom Auxtom a Marekom Bažíkom?

„Poviem to veľmi stručne, v podobe Mareka Bažíka a Mária Auxta má klub dvoch mladých, vynikajúcich trénerov, ktorí milujú svoju prácu, sú zanietení, odborne veľmi zdatní a obidvaja majú pred sebou sľubnú trénerskú kariéru. S Braňom Benkom sa mi spolupracuje veľmi dobre, má na starosti hlavne brankárov, aj mládežníckych, má nadhľad, vie spraviť dobrú atmosféru, je skúsený, pomáha mi cennými radami.“


Teraz pôjde zrejme o výsledky - v nasledujúcich zápasoch musíme čím skôr zabodovať, ešte viac sa odpútať od poslednej Banskej Bystrice. Pripúšťate si viac tlak, alebo cítite odhodlanie pobiť sa s nepriazňou osudu?

„Tlak sa snažíme si nepripúšťať, ale veľmi dobre viem, že je tu a musím s ním dokázať žiť, ináč nemáme šancu. Veľmi dobre si uvedomujem, že potrebujeme bodovať, je mi to úplne jasné!“


V nedeľu hráme proti Trnave v Zlatých Moravciach. S akými plánmi pôjdeme do tohto stretnutia, čo by mohlo platiť na mužstvo Juraja Jarábka?

„Pomôže nám jedine zlepšený výkon vo všetkých formáciách, odvaha, viac nadpriemerných výkonov a strieľať góly a menej inkasovať. Keby to bolo ale také jednoduché.“


Fanúšikovia sú trochu smutní z momentálnych výsledkov. Niektorým sa nepáči sem- tam aj výkon hráča, hovoria o tom, že stratili zanietenie, takú iskru. Badáte na určitých hráčov, že nie sú na hranici svojho maxima, že im to nejde podľa ich predstav. čo môžete odkázať fanúšikom v mene mužstva?

„Fanúšikom, tým pravým fanúšikom, ktorí sú pri mužstve v dobrom aj v zlom chcem odkázať, že si ich veľmi vážime, že si uvedomujeme, že to nie je ono, že málo bodujeme, že sa snažíme o zlepšenie, ale nechcem sľubovať hory doly a dávať veľkohubé vyhlásenia, ktoré by sa nezakladali na realite a nedokázal by som ich garantovať.“

Zhováral sa Miroslav Čief
FOTO: Iveta Kardhordová